Product Details:
| Machine Type | Hydraulic |
| Brand | RANJIT |
| Capacity | 60 ton |
| Automation Grade | Automatic |
| Max Cutting Thickness | 10 mm |
| Voltage | 415 V AC |
| Cap to cut plates | 200x10mm |
| Phase | 3 |
| Power Source | Electric |
| Max Cutting Speed | 50 m/min |
| Power | 3 kW |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Punching Capacity | 120 ton |
| Machine Type | Automatic |
| Punching Pressure | 120 Ton |
| Stations | 5 Station |
| Max Plate Thickness | 16 mm |
| Usage/Application | Channel |
| Max Cutting Thickness | 15 mm |
| Angle Cutting Size | 100×100 mm |
| Voltage | 415 V AC |
| Round Bar Capacity | 25 mm |
| Size | 24 inch |
| Brand | RANJIT |
| Model Name/Number | RH14 |
| Capacity | 120 |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Max Cutting Speed | 50 m/min |
| Power | 5.5 kW |
| Material | Iron |
| Motor Power | 10 HP |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Max angle size | 65x65x6 mm |
| Punching Pressure | 35 Ton |
| Machine Type | Mechanical |
| Max flat width | 150 mm |
| Cutting Material | Angle |
| Material grade | MS |
| Control type | Manual |
| Usage/Application | Flat |
| Power | 2 kw |
| Max Shear Width | 150x8mm |
| Brand | RANJIT Hydraulics |
| Capacity | 35 Ton |
| Automation Grade | Automatic |
| Max Shear Thickness | 8 mm |
| Voltage | 440 V |
| Strokes Per Min | 20 strokes/min |
| Motor Power | 3hp |
| Country of Origin | Made in India |