We manufacture Ironworker (5 In 1 Multipurpose Hydraulic Machine) and Hydraulic punching machines since 2008…
Ø Our machines are very useful for sectors like all types of Fabrications, Powerlines, Peb Structures, Agricultural Implements, Electric poles, Lorry Body Buildings, Boilers & Steams, etc...
Ø Our Multipurpose Ironworker Machine provides works like
1) Punching,
2) Angle cutting & shearing,
3) Section Shearing (C Channel, I Beam, Round & Square Rod)
4) Flat Shearing,
5) Notching.
Product Details:
| Power Source | Electric |
| Material | Iron |
| Country of Origin | Made in India |
Cutting and Shearing of:
Product Details:
| Cutting Type | Sheet Cutting |
| Machine Type | Metal Cutting Machines |
| Capacity | 50 Ton |
| Brand | RHE |
| Max Cutting Width | 150mm |
| Max Cutting Thickness | Up to 5 mm |
| Suitable Material | Mild Steel |
| Voltage (V) | 440 |
| Return Force (kN) | 500 |
| Motor Power | Up to 3 kW |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Model Name/Number | RH08 |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50hz |
| Main Motor | 3hp |
| Weight | 500kg |