Product Details:
| Punching Capacity | 90 ton |
| Punching Pressure | 90 Ton |
| Machine Type | Mechanical |
| Stations | 5 Station |
| Max Plate Thickness | 12 mm |
| Usage/Application | Channel |
| Angle Cutting Size | 75×75 mm |
| Round Bar Capacity | 25 mm |
| Brand | RANJIT HYDRAULICS |
| Model Name/Number | RH12 |
The multifunctional combination punching and shearing machine is a new type of shearing and punching equipment widely used in the market. The device is a foot switch, which is flexible and safe to operate. This product is novel, easy to operate, has a wide range of applications, has reasonable design, beautiful appearance, compact structure, stable performance, small size, light weight, multi-purpose machine, flexible operation, and easy use and maintenance. This machine is suitable for punching and shearing cold round steel, angle steel, channel steel, square steel, flat steel, steel plates, I-beams, H-beams, and C-beams with a tensile strength of less than 450MPa. It is currently an ideal multi-functional manual shearing machine. It can also perform special-shaped processing on angle steel, channel steel, etc., and can also cut and punch plate materials. Widely used in shearing, punching and die-cutting of plates and profiles. Mechanical processing, construction, electric power, shipbuilding, automobiles, railways, etc.