

Product Details:
| Press Capacity | 63 ton |
| Capacity | 60 tons |
| Capacity(T) | 60 Ton |
| Frame Type | H Frame |
| Operation Mode | Manual |
| Automation Grade | Manual |
| Working Type | Single Action |
| Material | Mild Steel |
| Table Size | 1000×800 mm |
| Cylinder Stroke | 200 mm |
Our team manufactures the best quality hand operated hydraulic press machine 100 tons with rigid construction, which guarantees stability and durability to our customers. In the machine, there is a 2-stage hand pump. One is used for low pressure, and one is for high pressure. It's easy to use and provides you with the smooth functioning of operations.One can avail from us a wide array of Hand Operated Hydraulic Press which is widely demanded by the clients for their precision and sturdiness.
Features:
The sturdy construction of all press guarantees stability and durability
The press is provided with a 2-stage hand pump.
The low-pressure pump is used for the rapid advance of the piston at low pressure. The high-pressure pump is provided with a special material lining and is used for slow advantage at high pressure.
The winch provided for rising and lowering the table is smooth running.
During operation, the table is fastened by means of pins.
The press has been all-steel welded

Product Details:
| Press Capacity | 60 Ton |
| Operation Type | Hand Lever |
| Capacity | 60 tons |
| Max Force | 51–100 ton |
| Working Type | Single Action |
| Stroke Length | 201–300 mm |
| Max Force Or Load | 60 Ton |
| Table Size | 1000×800 mm |
| Material | MS |
| Frame Type | H Frame |
Our team manufactures the best quality hand operated hydraulic press machine 100 tons with rigid construction, which guarantees stability and durability to our customers. In the machine, there is a 2-stage hand pump. One is used for low pressure, and one is for high pressure. It's easy to use and provides you with the smooth functioning of operations.One can avail from us a wide array of Hand Operated Hydraulic Press which is widely demanded by the clients for their precision and sturdiness.
Features:
The sturdy construction of all press guarantees stability and durability
The press is provided with a 2-stage hand pump.
The low-pressure pump is used for the rapid advance of the piston at low pressure. The high-pressure pump is provided with a special material lining and is used for slow advantage at high pressure.
The winch provided for rising and lowering the table is smooth running.
During operation, the table is fastened by means of pins.
The press has been all-steel welded