Product Details:
| Machine Type | Mechanical |
| Punching Capacity | 40 ton |
| Power Source | Mechanical |
| Operation | Mechanical |
| Brand | Ranjit |
| Application | Sheet Metal, Plate, Angle |
| Capacity | 50 ton |
| Max Thickness | 8 mm |
| Cutting Material | Sheet Metal |
| Frame Type | C Frame |
| Body Material | Steel |
| Punch Shape | Round |
| Voltage | 415 V |
| Max Shear Thickness | 8 mm |
Product Details:
| Punching Capacity | 90 ton |
| Stations | 5 Station |
| Max Plate Thickness | 12 mm |
| Angle Cutting Size | 75×75 mm |
| Round Bar Capacity | 25 mm |
| Operation | Pedal Operated |
| Workstations | Flat Shear, Bar Shear, Punching, Angle Shear, Notching |
| Power Source | 3 Phase Electric |