

Product Details:
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Max Force Or Load | 100-500 ton |
| Stroke Length | 400 mm |
| Material | Mild Steel |
| Frame Type | H Frame |
| Voltage (V) | 220 |
| Max Pressure | 200 bar |
| Usage/Application | Single Bowl, Triple Bowl, Double bowl |
| Job Thickness | 2mm |
| Phase Type | Three Phase |
Product Description
Banking on the individual requirement of the clients, we offer wide array of Die Cushion Cum Ejector that are valued for seamless finishing and high tolerance capacity. Our entire product range is thermostatically balanced in nature. Our entire product range ensures wide industrial applications and comes in standard grades. Die Cushion cum Ejector have high shear strength and are delivered as per the exact preferences of our discerning clients.
Additional Information:

Product Details:
| Press Capacity | 150 ton |
| Automation Grade | Automatic |
| Stroke Length | 600 mm |
| Material | Mild Steel |
| Frame Type | H Frame |
| Max Pressure | 200 bar |
| Usage/Application | BAJAJ Component |
| Job Thickness | 3mm |
| Phase Type | Three Phase |
| Control Type | PLC Control |

Product Details:
| Press Capacity | 500 ton |
| Automation Grade | Automatic |
| Max Force Or Load | 500 Ton |
| Stroke Length | 600 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Frame Type | Four Pillar |
| Cushion Capacity | 150 ton |
| Max Pressure | 250 bar |
| Usage/Application | Railway component |
| Job Thickness | 6mm |