Hydraulic Machine
Providing you the best range of 250 ton deep drawing hydraulic press, portable hydraulic metal punching machine, portable hydraulic punching machine, c type hydraulic press machine and rhe 40 hydraulic power press with effective & timely delivery.
250 Ton Deep Drawing Hydraulic Press
Approx. Price: Rs 25,60,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Press Capacity | 250 ton |
| Capacity | 250 Ton |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Stroke Length | 600 mm |
| Frame Type | H Frame |
| Cushion Capacity | 100 ton |
| Max Pressure | 200 bar |
| Phase Type | Three Phase |
| Control Type | PLC Control |
| Suitable Material | Mild Steel |
| Usage Industry | Appliance, Automotive, Aerospace, Utensil |
Established in the year 2005, we, “Ranjit Hydraulics Engineers” have gained immense experience and recognition in the markets for manufacturing, supplying and exporting a wide an exclusive Hydraulic Press.
Approx. Price: Rs 32,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Punching Capacity | 25 ton |
| Max Sheet Thickness | 6 mm |
| Frame Type | Portal Frame |
| Throat Depth | 60mm |
| Stroke Length | 25mm |
| Automation Level | Semi Automatic |
| Tooling Type | Standard Punch |
| Control Type | Push Button |
Portable Hydraulic Steel Puncher Max. 20mm Round x 8mm Thickness With 6.5mm , 9mm , 13mm , 17mm . 20.5mm Punching Die Model MHP-20 Power 1800W Punch Speed 2-3 SecondPunch Thickness 8mmMax. Round 20mmMin. Round 6mmDeep-desidage 35mmN.Weight 18 kgVoltage 240V -50Hz / 60Hz#punchingmachine #punching #steelpuncher #phlus.
Portable Hydraulic Punching Machine
Approx. Price: Rs 36,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Punching Capacity | 25 ton |
| Punch Capacity (Diameter x Thickness) | 18 x 14 mm |
| Max Sheet Thickness | 6 mm |
| Frame Type | C Frame |
| Throat Depth | 200 mm |
| Stroke Length | 50 mm |
| Automation Level | Semi Automatic |
| Model Name/Number | MHP20 |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | RH |
| Body Material | Cast Iron |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 |
| Country of Origin | Made in India |
Portable Punching Machine 5 Die Set Includes 6,9,13,17,20mm Round...
C Type Hydraulic Press Machine
Approx. Price: Rs 6,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Press Capacity | 50 ton |
| Throat Depth | 300 mm |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Max Force Or Load | 50 Ton |
| Material | Mild Steel |
| Table Size | 500×500 mm |
| Cylinder Stroke | 250 mm |
| Daylight Opening | 500 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Frame Construction | Fabricated |
| Control Type | PLC Control |
| Power Source | 3 Phase Electric |
| Working Type | Double Action |
| Country of Origin | Made in India |
This C Type Hydraulic Press Machine is designed for precision, efficiency, and high-performance tasks in a variety of industrial applications. With its robust construction and user-friendly operation, it is ideal for operations such as punching, bending, and pressing of sheet metals, plastics, and other materials.
RHE 40 Hydraulic Power Press
Approx. Price: Rs 1,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Model Name/Number | RHE40 |
| Voltage (V) | 440 |
| Return Force (kN) | 100 |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Material | Mild Steel |
RHE40 Model
40Ton Hydraulic Power Press One Piece Steel Body
Including:
1) Electrical Crompton make Motor 5 HP,
2) Electric Panel Board with inch-Once-Auto system Siemens made,
3) Moveble Foot Switch
4) Efficient hydraulic power pack, Veljan/Yuken make vane pump and solenoid valve,
Additional Information: