

Product Details:
| Stroke Length | 1200MM |
| Capacity | 10 Ton Upto 2500 Ton |
| Material | Mild Steel |
| Action Type | Double Acting |
| Usage/Application | Industrial |
| Piston Rod Diameter | 600MM |
| Maximum Working Pressure | 200 Bar |
| Max Pressure | 4000 PSI |
| Mounting Type | Front Flange |
| Construction Type | Welded Body |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Pressure Rating | 70 bar |
| Material | Mild Steel |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Ranjit Hydraulic Engineers |
| Max Pressure | 250KG |
| Capacity | 10 Ton Up to 250 Ton |
| Color | Blue |
| Power | Electric |
| Bore Size | 200 mm |
Aiming to satisfy our clients, optimally, we provide our clients with a quality approved array ofHydraulic Cylinders50MM TO 500MM Capacity. Offered hydraulic cylinder is used in various applications like construction equipments, civil engineering, engineering vehicles and many others. Provided hydraulic cylinder is made available in different specifications as accordance to the precise needs of our clients. In tune with the set industry norms, this hydraulic cylinder is designed by our skillful professionals.
Features:
Additional Information:

Product Details:
| Capacity | 10 Ton |
| Cylinder Type | Double Acting |
| Material | Steel |
| Bore Diameter | 63 mm |
| Max Pressure | 250kg |
| Structure Type | Round |
| Action Type | Double Acting |
| Maximum Working Pressure | 200 Bar |
| Usage/Application | Crane ,Tractor. Industrial |
| Brand | RHE |
Aiming to satisfy our clients, optimally, we provide our clients with a quality approved array ofHydraulic Cylinders50MM TO 500MM Capacity. Offered hydraulic cylinder is used in various applications like construction equipments, civil engineering, engineering vehicles and many others. Provided hydraulic cylinder is made available in different specifications as accordance to the precise needs of our clients. In tune with the set industry norms, this hydraulic cylinder is designed by our skillful professionals.
Features:
Optimum strength
Trouble free working
Easy installation
Capacity: 50 mm to 500 mm

Product Details:
| Press Capacity | 200 ton |
| Working Type | Double Action |
| Frame Type | H Frame |
| Capacity | upto 10 tons |
| Table Size | 1000×1000 mm |
| Daylight Opening | 800 mm |
| Max Pressure | 250 bar |
| Brand | Ranjit Hydraulic Engineers |
| Material | MS |
| Automation Grade | Automatic |