Punching Machine
We are a leading Manufacturer of electric punching machine, hydraulic punching machine, portable hydraulic hole punching machine, portable hydraulic metal punching machine, portable hydraulic punching machine and metal punching and shearing machine from Ludhiana, India.
Electric Punching Machine
Approx. Price: Rs 29,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Punching Capacity | 18 |
| Punch Capacity (Diameter x Thickness) | 20 x 15 mm |
| Max Sheet Thickness | 6 mm |
| Frame Type | Portal Frame |
| Machine Type | Foil Stamping Machine |
| Throat Depth | 60mm |
| Stroke Length | 25mm |
| Model Name/Number | MHP20 |
| Power Source | Hydraulic |
| Control Type | Push Button |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Ranjit Hydraulic Engineers |
| Color | Blue |
| Automation Grade | Automatic |
| Automation Level | Semi Automatic |
Portable Hydraulic Steel Puncher Max. 20mm Round x 8mm Thickness With 6.5mm , 9mm , 13mm , 17mm . 20.5mm Punching Die Model MHP-20 Power 900WPunch Speed 2-3 SecondPunch Thickness 8mmMax. Round 20mmMin. Round 6mmDeep-desidage 35mmN.Weight 18 kgVoltage 240V -50Hz / 60Hz#punchingmachine #punching #steelpuncher #phlus.
Hydraulic Punching Machine
Approx. Price: Rs 2,15,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Punch Capacity (Diameter x Thickness) | More Than 40 x 30 mm |
| Capacity | 1500 tons, 100-500 |
| Material | Mild Steel |
| Voltage (V) | 440 |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Frequency | 60 Hz |
Product Description20 Ton fix frame hydraulic press, punching pressing and hole making machine, panel operated machine
RANJIT Manufactures wide range of Hydraulic Presses as per Customer's specification & requirements. We have continued to grow from the day our Company was founded. This Success is based on our customer's satisfaction. It is our constant endeavour to confirm & extend this Confidence is us. Major Components of a 'H' type Press Consist of the bed, side Housings (uprights), crown & slide. The bed often has a removable bolster & sometimes contains one or more die cushions for deep-drawing operation.
Side Housing are either solid welded members or fabricated steel uprights; or the whole structure is joined together with steel tie rods.
Portable Hydraulic Hole Punching Machine
Approx. Price: Rs 32,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Punching Capacity | 25 ton |
| Punch Capacity (Diameter x Thickness) | 18 x 14 mm |
| Max Sheet Thickness | 6 mm |
| Frame Type | Portal Frame |
| Throat Depth | 60mm |
| Stroke Length | 25mm |
| Model Name/Number | MHP20 |
| Brand | Kangaroo |
| Control Type | Push Button |
| Automation Grade | Automatic |
| Automation Level | Semi Automatic |
Portable
Hydraulic Hole
Punching Machine
Approx. Price: Rs 36,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Punching Capacity | 20 ton |
| Max Sheet Thickness | 6 mm |
| Operation | Hydraulic |
| Application | Sheet Metal |
| Frame Type | C Frame |
| Stroke Length | 20 mm |
| Throat Depth | 60 |
| Automation Level | Semi Automatic |
Portable Hydraulic Steel Puncher Max. 20mm Round x 8mm Thickness With 6.5mm , 9mm , 13mm , 17mm . 20.5mm Punching Die Model MHP-20 Power 900WPunch Speed 2-3 SecondPunch Thickness 8mmMax. Round 20mmMin. Round 6mmDeep-desidage 35mmN.Weight 18 kgVoltage 240V -50Hz / 60Hz
Portable Hydraulic Punching Machine
Approx. Price: Rs 27,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Punching Capacity | 25 ton |
| Punch Capacity (Diameter x Thickness) | 20mm |
| Max Sheet Thickness | 6 mm |
| Frame Type | C Frame |
| Usage/Application | Shopping |
| Machine Type | Foil Stamping Machine |
| Throat Depth | 60mm |
| Stroke Length | 75 mm |
| Automation Level | Manual |
| Model Name/Number | MHP20 |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | RANJIT |
| Body Material | CAST IRON |
| Power Source | Hydraulic |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | Made in India |
Portable Punching Machine 5 Die Set Includes 6,9,13,17,20mm Round...
Approx. Price: Rs 1,60,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Punching Capacity | 40 ton |
| Stations | 5 Station |
| Application | Angle |
| Machine Type | Foil Stamping Machine |
| Usage/Application | Promotion |
| Max Plate Thickness | 10 mm |
| Voltage (V) | 440 |
| Max Thickness | 8 mm |
| Angle Cutting Size | 75×75 mm |
| Frame Type | Inclinable |
| Round Bar Capacity | 20 mm |
| Punch Shape | Square, Slot, Round, Oval |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Operation | Mechanical |
| Material Processed | MS |
| Power Source | Single Phase |
| Brand | Other Brand |
| Country of Origin | Made in India |
IRON WORKER RH08 MAX.
PUNCHING FORCE : 360KN
CUTTER STOKE LENGHT : 27 MM
CUTTING FREQUENCY : 30 TIMES/MIN
SHEARING SHEET THICKNESS - 8 MM
MOTOR POWER : 2.2KW, 380, 50HZ
SIZE : 900x500x1100mm
WEIGHT : 550 KG