

Product Details:
| Capacity (Ton) | 100-500 |
| Capacity(T) | 90 Ton |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Voltage (V) | 440 |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 60 Hz |
| Surface Finishing | Matt Finish |
| Return Force (kN) | 200 |
| TON | TABLE SIZE | RAM TO BED | STROKE | H.P. | Cusion Cylinder Stroke |
|---|---|---|---|---|---|
| 60 | 650*550 | 500 | 400 | 10 | 150 mm |
| 100 | 950*650 | 600 | 400 | 12.5 | 150 mm |
| 150 | 950*750 | 650 | 400 | 15 | 150 mm |
| 200 | 1200*800 | 800 | 500 | 15 | 200 mm |
| 300 | 1200*800 | 800 | 500 | 20 | 200 mm |

Product Details:
| Press Type | H Frame |
| Max Force Or Load | 0-30 ton |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Capacity | 100-500 tons |
| Material | Mild Steel |
| Stroke Length | 201–400 mm |
| Voltage (V) | 440 |
| Daylight Opening | Up to 400 mm |
| Return Force (kN) | 100 |
| Table Size | 801×801–1200×1200 |

Product Details:
| Press Capacity | 100 ton |
| Capacity(T) | 100 Ton |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Max Force Or Load | 100 Ton |
| Stroke Length | 400 mm |
| Material | Mild Steel |
| Frame Type | H Frame |
| Voltage (V) | 440 |
| Return Force (kN) | 200 |
| Max Pressure | 200 bar |
Additional Information:

Product Details:
| Capacity | 100 tons |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Return Force (kN) | 100 |
| Usage/Application | Industrial |
| Bed Size | As for Customer Required |
| Color | Red |
| Control Type | Panel |
| Frame Type | H Frane |

Product Details:
| Press Type | H Frame |
| Capacity | More Than 500 Tons |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Machine Type | Hydraulic Single Action Press |
| Type Of Press | Assembly Press |
| Stroke Length | 401–600 mm |
| Load | 40 Ton |
| Daylight Opening | 401–800 mm |
Note:
» Deep Draw Press is available upto 4000 Ton Capacity as per the customer's specific requirements
» Deep Drawing Press will be available with Pillar / Gate / Frame Type
» High Capacity press will be prefered in column type.
» The Press will be manufactured as per the customer requirement.
» Click here to Request a Quotation for Hydraulic Press over & above the specified capacity.

Product Details:
| Press Capacity | 100 ton |
| Max Force Or Load | 120 ton |
| Frame Type | H Frame |
| Operation Mode | Manual |
| Model Name/Number | RHE-100-TON |
| Bed Height Adjust | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Max Daylight | 600 mm |
| Return Force (kN) | 100 |
| Stroke Length | 150 mm |
Our team manufactures the best quality hand operated hydraulic press machine 100 tons with rigid construction, which guarantees stability and durability to our customers. In the machine, there is a 2-stage hand pump. One is used for low pressure, and one is for high pressure. It's easy to use and provides you with the smooth functioning of operations.One can avail from us a wide array of Hand Operated Hydraulic Press which is widely demanded by the clients for their precision and sturdiness.
Features:
The sturdy construction of all press guarantees stability and durability
The press is provided with a 2-stage hand pump.
The low-pressure pump is used for the rapid advance of the piston at low pressure. The high-pressure pump is provided with a special material lining and is used for slow advantage at high pressure.
The winch provided for rising and lowering the table is smooth running.
During operation, the table is fastened by means of pins.
The press has been all-steel welded
Additional Information: